czwartek, 14 lipca 2016

... woda, zdrowia doda cz.1

Woda jest fundametalnym składnikiem naszego ciała. Nie napoje, herbaty, kawy, soki ale czysta woda najelpiej nawodni nasz organizm. Martwi mnie, że ludzie piją mało wody. Dlaczego ? Bo nie ma smaku, bo zapominam pić - zazwyczaj słyszę takie argumenty. 
Na szczęście wodę można bardzo smacznie 
"doprawić" owocami lub warzywami, są także aplikacje przypominające o piciu wody. 

Zawsze znajdzie się rozwiązanie z sytuacji. Prawda?
No dobrze ale co jest takiego cennego w tej wodzie, skoro powinniśmy ją pić każdego dnia. Dlaczego tyle się o tym mówi? 


Każdy z nas wie, że woda jest najważniejszym, egzogennym składnikiem organizmu człowieka, ponieważ wszystko składa się z wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organów. Mięśnie potrzebują około 75% wody, mózg około 70%, krew 85%, płuca 80%, wątroba 68%, skóra 70%, nerki 80%, kości 25%... Dlatego zobaczcie jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. 
Nie wiem czy wiecie ale nasz organizm w procesach przemiany materii potrafi wytworzyć wodę z białek, węglowodanów czy tłuszczu. Woda w tym przypadku jest produktem ubocznym ale jakże ważnym i potrzebnym.
No dobrze, to skoro ta woda jest taka ważna, to ile jej pić ?
Przyjęto, że osoby ważące powyżej 40 kg powinny spożywać 35 ml. wody na 1 kg ciała. Pamiętajmy jednak, że dieta to nie matematyka i nie na każdym sprawdzi się ta reguła. Ponieważ kobiety mają mniejsze nawodnienie ( większa ilość tkanki tłuszczowej) od mężczyzn. Natomiast podczas ciąży kobieta będzie potrzebowała dużo częściej się nawadniać i jej zapotrzebowanie na wodę wzrośnie. Sportowiec natomiast będzie miał zupełnie inne parametry zapotrzebowania na wodę niż osoba prowadząca tzw. tryb siedzący. Dużo tych zależności, wiem.
Musicie wiedzieć też, że woda ma odczyn obojętny, a więc zobojętnia kwasy, rozpuszcza i wydala je z organizmu. Bez odpowiedniej ilości wody można doprowadzić do poważnych zaburzeń kwasowo-zasadowych. 
Na równowagę wodną organizmu nie tylko wpływa ilość wody traconej ale również przyjmowanej. Bardzo ważna jest podaż elektrolitów, która wpływa na stężenie jonów we krwi. Natomiast elektrolity są niezbędne do utrzymania optymalnej objętości osocza ( jon sodowy) i komórek ( jon potasowy). 
Mitem jest również stwierdzenie, że "im więcej pijesz wody tym lepiej". To nie do końca jest prawdą. Nie jest wskazane pić dużą ilość płynów, zw łasza jeśli nie zawierają one odpowiedniej ilości elektrolitów. Nadmierne gromadzenie wody może doprowadzić do uszkodzenia komórek, obniżenia ciśnienia tętniczego, gromadzenia wody i obrzęków organów. Ale nie znaczy to, że nie mamy pić jej wcale :)
Pamiętajcie, że napoje , herbata, kawa nie są pełnowartościowymi płynami, które nawadniają. Zanim organizm przetworzy te substancje na wodę strukturalną , by móc ją wykorzystać w procesach biochemicznych, mija trochę czasu. No i trzeba pamiętać , że kawa i herbata są czym? Napojami moczopędnymi, czyli diuretykami.
Wspomniałam również wcześniej o wodzie strukturalnej - bo taką tylko nasz organizm od razu przyswaja i wykorzystuje do procesów bochemicznych w ciele. Zatem nasz organizm musi wykonać odpowiednią pracę (zużyć energię) aby przerobić zwykłą wodę, na odpowiednią wodę dla naszych komórek. Ta woda ma inną strukturę cząsteczkową. I taki rodzaj wody znajduje się w świeżych warzywach i owocach. Dlatego ważną rzeczą w diecie jest uzupełnianie wody sokami wyciśniętym ze świeżych owoców jedzenie surowych warzyw. I nie tylko skorzystamy z wody strukturalnej ale również w witamin czy błonnika. 

O wodzie można pisać i pisać - to temat rzeka :)
Dlatego podzieliłam go na dwie części. W kolejnym wpisie dowiecie się o odpowiednim nawodnieniu, złym odwodnieniu. Napiszę również o różnicach między wodą mineralną i źródlaną. Opiszę znaczenie wody podczas aktywności fizycznej i jak powinniśmy się odpowiednio nawadniać zwłaszcza w okresie letnim.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz